درخت زیتون در آب و هوای مدیترانه ای و شبه مدیترانه ای و مناطقی که تابستان های بسیار گرم و خشک و زمستان های معتدل دارند به خوبی رشد می کند، البته که کود دهی زیتون با استفاده از کودهای مناسب این درخت می تواند مقاومت آن را در شرایط سخت تر هم بالا ببرد. از آنجایی که این درخت در همه فصول سبز است با عنوان درخت جاویدان نیز شناخته می شود، چرا که حتی در صورت از بین رفتن ریشه آن توسط پاجوش می تواند احیا شود.


کود سولفات پتاسیم


نهایت سرمایی که درخت زیتون بالغ می تواند تحمل کند منفی ۱۲ درجه سانتیگراد بوده و نهال زیتون تا دمای منفی ۹ درجه سانتیگراد دوام می آورد. درخت زیتون در زمین هایی با خاک قلیایی، لومی یا شنی می تواند به خوبی پرورش یابد و هر چه عمق خاک بیشتر باشد تاثیر مطلوب تری بر گیاه خواهد داشت. اصولا در چهار سال نخست کاشت زیتون شاخه های فرعی درخت که اندازه شان کمتر از ۹٠ سانتی متر می باشد، باید هرس شوند. خاک زمین زیتون باید همواره مرطوب باشد، اما آبیاری بیش از اندازه نیز همانند کود دهی بیش از حد به گیاه آسیب جدی می رساند. درخت زیتون از طریق کاشت بذر، قلمه زدن، پیوند زدن و خوابانیدن شاخه قابل تکثیر بوده و هسته و بذرها معمولا در آخرین ماه از فصل بهار کاشته می شوند و گرده افشانی این گیاه توسط باد انجام می گردد. میوه درخت زیتون ظاهری کروی و کشیده و بیضی شکل و رنگی سبز دارد و داخل این میوه گوشتی هسته ای مانند هسته خرما وجود داشته که قابل خوردن نیست. زیتون گاهی به صورت خوشه ای و گاه به شکل منفرد دیده می شود؛ زیتون را می توان جهت تهیه ترشی و روغن و یا تازه خوری مورد استفاده قرار داد.

زیتون دارای انواع مختلفی می باشد نظیر: زیتون Arbequina، زیتون Mission، زیتون Picholine، زیتون Frantoio، زیتون ایتالیایی اسکولانا، زیتون الک ترکیه، زیتون ماری، زیتون شنگه، زیتون سیاه، زیتون مانزانیلا، زیتون آمفیسا، زیتون Nocellara del belice، زیتون Gordel sevillano و زیتون کالاماتا.


کودهای مناسب درخت زیتون

برای کود دهی درخت زیتون باید توجه داشته باشید که تقریبا هر ۱٠٠ کیلوگرم محصول زیتون نیازمند ۹۰۰ گرم ازت، ۲۰۰ گرم فسفر، ۱۰۰۰ گرم پتاس است که این مقدار تنها با استفاده از کودهای دامی تامین نمی گردد. درختان زیتون این مواد را از طریق خاک جذب می نمایند، بنابریان بهتر است برای کود دهی درختان زیتون به دلیل سهولت کار و دسترسی راحت تر گیاهان به کود از روش چالکود استفاده شود. برای تهیه کود مناسب درختان زیتون پس از انجام آزمایشات می توان از موارد زیر بهره گرفت: 

•      به ازای هر درخت ۳٠ کیلوگرم کود دامی کاملا پوسیده

•      به ازای هر درخت ۵٠٠ گرم نیتروژن از کود اوره یا کود نیترات آمونیم

•      به ازای هر درخت ۲۵۰ گرم فسفر از منبع سوپر فسفات یا فسفات آمونیم

•      به ازای هر درخت ۵٠٠ گرم پتاسیم از منبع کود سولفات پتاسیم

•      به ازای هر درخت ۱۰۰ گرم آهن از کود سولفات آهن

•      در خاک هایی که ph آنها بیشتر از ۸ می باشد، به ازای هر درخت ۱۵۰ گرم کود گوگرد


کود دهی درخت زیتون


نحوه کود دهی درخت زیتون

مقدار مناسب استفاده از کودهای دامی برای باغ های نابارور زیتون ۱٠ تن و برای باغ های بارور ۲٠ تن در هر هکتار می باشد. توصیه می گردد که کودهای شیمیایی را با ۵ کیلوگرم کود دامی مخلوط کرده و سپس در ته چالکود در اطراف درخت زیتون قرار دهید. اگر آبی که با آن درختان زیتون را آبیاری می کنید، دارای کلر می باشد، می توانید در کود های خود به جای کلرید پتاسیم از سولفات پتاسیم استفاده نمایید. 

هر ساله در باغ های زیتون جهت بهبود عملکرد درختان زیتون و جلوگیری از ریزش برگ ها و میوه ها، محلول پاشی توسط کودهای مناسب زیتون انجام می شود. این محلول در مراحل اول و دوم حاوی عناصر نیتروژن (۴۶ درصد نیتروژن و ۵۴ درصد اوره)، روی (سولفات روی یا کلات های روی) و بر (اسید بوریک) است و در مرحله سوم حاوی عناصر ماکرو و میکرو می باشد.


زمان مناسب کود دهی درختان زیتون

زمان مناسب کود دهی زیتون با استفاده از کودهای فسفر، پتاسیم، گوگرد و آهن فصل پاییز است، در حالی که کودهای ازته باید در سه مرحله یعنی زمان آغاز کنشگری درخت زیتون (اسفند ماه)، پس از ریزش برگ های درخت (خرداد ماه)، به هنگام سخت شدن هسته میوه زیتون (مرداد ماه) و به صورت پخش روی خاک مورد استفاده قرار گیرند. زمان اولین مرحله محلول پاشی پس از برداشت محصولات یعنی از شهریور تا آبان بوده و دومین مرحله محلول پاشی در اسفند ماه و در زمان تورم جوانه های گل درخت زیتون انجام می شود و آخرین مرحله کود دهی زیتون توسط محلول پاشی درختان زیتون در اواخر اردیبهشت تا اوایل خرداد ماه یعنی زمان رشد سریع زیتون ها انجام می گردد.


بهترین کود برای زیتون


دلایل نیاز درختان زیتون به کود

درختان زیتون اصولا به نیتروژن فراوانی نیاز ندارند و اگر در مصرف کود نیتروژن زیاده روی شود، کیفیت روغنی که از میوه زیتون گرفته می شود به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند. مقدار مناسب نیتروژن برای هر درخت زیتون 1.5تا 2 درصد بوده و مقدار کمتر از آن نشان دهنده کمبود می باشد. کمبود نیتروژن موجب زرد شدن برگ های درخت زیتون و همچنین تضعیف شاخه های آن می گردد. می توان نیتروژن را با مواد ارگانیک نظیر پر، وعده غذایی خونی، کمپوست یا یک محصول با پوشش حبوبات مورد استفاده قرار داد. نکته مهم در مورد کود دهی درخت زیتون با کودهای نیتروژن، ایجاد برنامه های دوره ای مطابق با تجزیه برگ و دستیابی به رشد مناسب شاخه های بین 20 تا 50 سانتی متر است.

سطح مناسب پتاسیم در برگ های درخت زیتون باید بیش از 8 درصد باشد و مقدار کمتر از 4 نشان دهنده کمبود آن است. زیتون های بدفرم، شاخه های کوتاه، افتادگی اندام، پوست خشن و برگ های کوچک، از نشانه های کمبود بورون در درختان زیتون می باشد.


نکاتی در کود دهی درختان زیتون

•     می توانید کود میکرو و کود کامل را با غلظت ۳ تا ۵ در هزار روی درختان زیتون محلول پاشی نمایید.

•     درختان زیتون مانند سایر درختان میوه توانایی انجام واکنش سریع در مقابل یک کود خاص را ندارند و رشد و باردهی مطلوب آنها مستلزم صرف زمان زیادی می باشد.

•     تنها کودی که می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن (حدود یک سال) عملکرد درخت زیتون را بهبود بخشد کود کامل ۱٠x شوک می باشد. 

کودیاب

دانستنی ها و مقالات