یکی از بهترین روش ها برای افزایش زیبایی خانه، پرورش باغی زیبا و سرسبز است، البته برای سرسبزی باغ ، باید آن را با مواد مغذی مناسب کود دهی کنید. یکی از مهم ترین عناصری که در انتخاب کود باید به آن توجه کرد، منیزیم است، بدون منیزیم باید انتظار داشته باشید که گیاهان شما به سرعت از بین بروند. مانند تمام مواد مغذی ثانویه، گیاهان برای رشد به مقادیر زیادی منیزیم نیاز ندارند، اما عدم وجود این ماده غذایی باعث توقف رشد می شود، بنابراین استفاده از کود منیزیم مناسب و کافی برای پرورش باغی سرسبز ضروری می باشد.

عنصر منیزیم از عناصر موثر بر رشد گیاه و جزء کلیدی کلروفیل است، بدون منیزیم، گیاه نمی تواند کلروفیل تولید کند که باعث آسیب به فرآیند فتوسنتز می شود؛ این ماده مغذی همچنین در انتقال و تولید قند، نشاسته، چربی و روغن در گیاه نقش دارد.


نقش کود منیزیم در زندگی گیاهان

گیاهان نیز مانند انسان ها برای زندگی به غذا نیاز دارند، آنها غذا را از طریق فتوسنتز دریافت می کنند، فرآیندی که به آب، دی اکسید کربن و نور خورشید نیاز دارد. فتوسنتز در کلروفیل، یک رنگدانه سبز که حاوی منیزیم است، رخ می دهد، اگر گیاهان میزان کافی منیزیم نداشته باشند، نمی توانند غذای مورد نیاز برای زنده ماندن را بسازند. وجود منیزیم همچنین به عملکردهای زیر کمک می کند:

•         تقسیم سلولی

•         تشکیل پروتئین

•         تنفس گیاهی

•         فعال سازی آنزیم

•         متابولیسم

بدون منیزیم، گیاهان نمی توانند بسیاری از فرآیندهای ضروری را انجام دهند، بنابراین در صورتی که نشانه های کمبود آن را مشاهده کردید باید سریعاً از کود منیزیم استفاده کنید. معمولاً در برنامه های کود دهی گیاهان به عنصر منیزیم توجه نسبتاً کمی می شود که با توجه به نقش مرکزی آن در فتوسنتز در صورت کمبود، منجر به رشد ضعیف و توقف گیاه می شود.


کود منیزیم


نشانه های کمبود منیزیم

در حالی که هر گیاهی ممکن است از کمبود منیزیم رنج ببرد، این مشکل بیشتر در میان گیاهانی که در خاک های سبک و شنی رشد می کنند دیده می شود. همچنین گیاهانی که در خاک های اسیدی رشد می کنند نیاز بیشتری به کود منیزیم دارند، این خاک ها معمولا دارای بافت لومی شنی، ماسه لومی یا ماسه ای هستند. البته لازم به ذکر است که کمبود منیزیم ممکن است بر اثر استفاده زیاد از کود پتاسیم (که می تواند بر منیزیم غلبه کند) ایجاد شود. یکی دیگر از عواملی که باید برای تشخیص منیزیم در نظر گرفت نوع گیاه است، برخی از گیاهان مانند گوجه فرنگی، سیب و گل رز نسبت به سایرین بیشتر مستعد کمبود منیزیم هستند. دلیل کمبود منیزیم هر چه باشد، نتیجه همیشه یکسان است: رشد ضعیف گیاه. کمبود منیزیم در گیاهان معمولاً منجر به موارد زیر می شود:

•         کلروز بین رگه ای: وضعیتی که در آن برگ های گیاه زرد می شوند در حالی که رگبرگ های آن سبز می ماند.

•         تغییر در حاشیه برگ: حاشیه برگ ها ممکن است قرمز مایل به قهوه ای یا حتی بنفش شود.

•         نکروز برگ: زمانی رخ می دهد که برگ ها، ساقه ها و سایر قسمت های گیاه شروع به پژمرده شدن می کنند.

•         کمبود کربن و نیتروژن: مقدار ناکافی منیزیم با متابولیسم ضعیف کربن و نیتروژن مرتبط است.

اگر کمبود تغذیه ای منیزیم در گیاه توسط کود منیزیم مناسب برطرف نشود، رشد گیاه کند می شود و گیاه در نهایت می میرد.


انواع کودهای منیزیم

انواع کودهای منیزیم از کودهای شیمیایی هستند که توسط کشاورزان و باغداران مورد استفاده قرار میگیرند، استفاده از کود شیمیایی منیزیم دار باعث تقویت رشد گیاهان شده و به سرعت منیزیم را در اختیار گیاه قرار می دهد. کود منیزیم شیمیایی در انواع مختلفی مانند کود منیزیم دار خالص، کود سولفات منیزیم و کود نیترات منیزیم ارائه می شود که استفاده از کود منیزیم به صورت خالص در بین کشاورزان رایج نیست. کود سولفات منیزیم رایج ترین و بهترین کود حاوی منیزیم برای استفاده می باشد چرا که هر دو عنصر منیزیم و گوگرد را تامین می کند. در واقع کود منیزیم سولفات نوعی نمک معدنیست که به نام نمک اپسوم نیز شناخته می شود و یک روش اقتصادی برای تهیه منیزیم مورد نیاز برای فتوسنتز گیاهان می باشد. استفاده از کود سولفات منیزیم علاوه بر فوایدی که برای خاک دارد هیچ تجمعی ایجاد نخواهد کرد و تاثیری در PH آن نیز نخواهد داشت.


کود منیزیم سولفات


کود منیزیم سولفات یکی از بهترین کودها برای گوجه فرنگی، سیب زمینی، هویج، درخت لیمو و ا نواع فلفل می باشد، همچنین وجود منیزیم برای درختانی با دانه های روغنی مانند زیتون، گردو و بادام نیز بسیار حیاتیست. مهم ترین مزیت این نوع کود منیزیم حلالیت بالای آن می باشد که امکان استفاده از آن را به روش محلول پاشی به راحتی فراهم می کند. کود سولفات منیزیم برای گل های رز نیز کاربرد بسیاری دارد زیرا این گیاه به کمبود منیزیم بسیار حساس است و با تغذیه کافی از کود منیزیم گلدهی آن افزایش یافته و رنگ گل و برگ های آن نیز افزایش می یابد.


زمان و مقدار مصرف کود منیزیم

عنصر منیزیم در گیاهان متحرک است، به این معنی که در صورت مواجه با کمبود آن، اگر از کود منیزیم مناسب استفاده کنید، این کمبود رفع شده و گیاه به رشد ادامه می دهد. با استفاده از آزمایش خاک می توان میزان مورد نیاز از کود منیزیم را برای هر خاک و گیاه تعیین کرد، اما میانگین مصرف آن برای هر هکتار 1.3 تا 2.3 کیلوگرم به صورت محلول در 70 تا 100 لیتر آب می باشد.

از انواع کودهای منیزیم برای باغ های میوه در اواخر اسفند ماه و برای زمین های کشاورزی پیش از کاشت، زمانی که زمین را شخم می زنند، استفاده می شود. اگر قصد دارید از کود منیزیم برای کود دهی باغ سبزیجات استفاده کنید، حدود یک ماه بعد از سبز شدن آنها زمان مناسبیست؛ برای کود دهی گل رز نیز با استفاده از کود منیزیم زمانی که گیاه شروع به غنچه دهی کرد بهترین زمان مصرف می باشد. وجود منیزیم کافی در گیاهان باعث می شود مصرف فسفر توسط آنها افزایش یابد اما استفاده بی رویه یا بیش از حد از کودهای منیزیم می تواند سبب ایجاد عدم تعادل در سایر مواد مغذی مورد نیاز گیاه شود.

کودیاب

دانستنی ها و مقالات