انار، این میوه خوش طعم و زیبا که از آن به عنوان میوه بهشتی نیز یاد می شود در دنیا دارای بیست نوع مختلف با واریته های متفاوت می باشد. با وجود اینکه در مناطق نیمه گرمسیری رشد بهتری دارد اما قابلیت سازگاری با هر نوع آب و هوایی را دارد، سرمای بیش از حد و بیشتر از منفی ۱۲ به درخت انار آسیب وارد کرده و دیگر قادر به رشد نیست. البته حتی در شرایط رشد نامناسب هم می توان با کود دهی درخت انار، به پرورش این میوه خوشمزه پرداخت. این درخت در آب و هوای معتدل و تابستانی به سرعت رشد می کند اما تابش شدید آفتاب سبب سوختن تنه و میوه درخت می گردد؛ بهتر است درختان انار را به صورت متراکم کشت نمایید تا شاخ و برگ ها مانع از سوختن میوه آنها گردند. خاکی برای کاشت درخت انار مناسب بوده که دارای زهکشی مناسب باشد بنابراین خاک شنی_ رسی بهترین گزینه می باشد. علاوه بر خاک، آبیاری به موقع و منظم در رسیدن به محصول بهینه اهمیت بسیار زیادی دارد، سعی کنید خاک آن را مرطوب نگه دارید.


کود نیترات پتاسیم


این میوه بهشتی علاوه بر تازه خوری در تهیه سالادها، رب انار و حتی در صنعت آرایشی و بهداشتی کاربرد بسیار دارد. جهت تکثیر آن می توان از روش های کاشت بذر، پاجوش، خوابانیدن شاخه و قلمه استفاده نمود که روش کاشت بذر چندان متداول نبوده و محبوبیتی نسبت به سایر روش های تکثیر ندارد. از شایع ترین آفاتی که درخت انار را تهدید می کند می توان به شته انار، کرم سفید ریشه انار و کرم گلوگاه انار اشاره نمود.


کود دهی درخت انار

قبل از کاشت هر درختی باید با نیاز ها و شرایط نگهداری آن آشنا شویم تا درخت کاشته شده رشد سریع تر داشته و میوه و ثمره بیشتری دهد. درخت انار نیز مانند سایر درختان علاوه بر نیاز به نور، آبیاری، هرس و خاک، به کود دهی درست و به اندازه نیز نیاز دارد، زیرا با نداشتن اطلاعات کافی و انجام نادرست کود دهی انار نه تنها به رشد و ثمره بیشتر درخت دست نمی یابیم بلکه می تواند نتیجه عکس نیز داشته باشد و باعث مسمومیت درخت شود.


بهترین کودها برای انار کدامند؟

برای اینکه بتوانیم بهترین کود برای درخت انار را انتخاب کنیم ابتدا باید نیازها و کمبودهای درخت یا خاک خود را بشناسیم که این کار با انجام آزمایش خاک قابل فهمیدن می باشد. انواع کودهایی که میتوان برای درخت انار استفاده کرد عبارتند از:

1- کود حیوانی برای درخت انار

کود حیوانی شامل کود مرغی، اسبی، گوسفندی و گاوی می باشد؛ این کودها سرشار از موادی هستند که سبب بهبود کیفیت خاک شده و به آن کمک می کنند تا کشت به خوبی صورت گیرد.

2- کود شیمیایی برای درخت انار

کودهای شیمیایی دارای عناصر ماکرو( نیتروژن، فسفر و پتاسیم) و میکرو یا ریزمغذی ها می باشند که برای کود دهی درخت انار در مرحله رشد بسیار مفید بوده و تاثیر بسیاری در کیفیت و رشد آن دارد.


کود دهی درخت انار


زمان کود دهی درخت انار و کود مناسب

به طور کلی از زمانی که نهال انار کاشته می شود تا زمان رشد و میوه دهی آن می توان از برنامه کود دهی زیر استفاده کرد:

✓    از زمان کاشت تا ۲ سالگی نهال می توانید از ۵ کیلو گرم کود آلی، ۲۵۰ گرم کود نیتروژن، ۱۲۵ گرم پتاسیم و ۱۲۵ گرم فسفر برای درخت انار استفاده کنید.

✓    هنگامی که نهال انار به ۳ سالگی می رسد، باید ۱۰ کیلوگرم کود آلی، ۱۲۵ گرم کود فسفر، ۵۰۰ گرم نیتروژن و ۲۵۰ گرم پتاسیم استفاده کنید.

✓    در ۴ سالگی درخت انار بهتر است ۵۰۰ گرم نیتروژن، ۱۲۵ گرم فسفر، ۲۵۰ گرم کود پتاسیم و ۲۰ کیلو گرم کود آلی استفاده گردد.

✓    کود دهی درخت انار در ۵ سالگی به صورت ۲۰ کیلو گرم کود آلی، ۱۲۵ گرم فسفر، ۲۵۰ گرم پتاسیم و ۵۰۰ گرم کود نیتروژن جهت رشد درخت انجام می شود.

✓    از سن ۵ سالگی و بالاتر نیز برای رشد و میوه دهی درخت انار هر ساله به ۳۰ تا ۴۰ کیلو گرم کود آلی، ۶۲۵ گرم نیتروژن، ۲۵۰ گرم پتاسیم و ۲۵۰ گرم کود فسفر نیاز است.


نحوه کود دهی درخت انار

کود دهی انار چالکود در اواسط زمستان:

بهتر است این نوع از کوددهی را از سال سوم کاشت نهال انار انجام دهید تا به ریشه آسیبی نرسد. بنابراین می توانید عناصر مورد نیاز خاک به همراه کودهای مرغی و هیومیک اسید آماده نموده و به روش چالکود به درخت انار بدهید. در روش چالکود نزدیک ریشه درخت چاله هایی حفر کرده و آن را با کودهای آلی و شیمیایی پر می کنند، این روش مزیت های بسیاری برای درخت انار داشته و سبب رشد بهتر گیاه شده و نیز کیفیت میوه ها را افزایش می دهد.

کود دهی انار در زمان مشاهده جوانه:

کودهای با فسفر بالا و هیومیک اسید مناسب ترین کود در مرحله جوانه زنی درخت انار می باشند که بهتر است این کودها همراه با آبیاری به خاک رسانده شوند. علاوه براین در این مرحله کودهای کلسیم و انواع کود بور نیز مفید بوده و می توانید از طریق محلول پاشی از آن ها استفاده نمایید.

کود دهی درخت انار قبل از گلدهی:

در این مرحله جهت آماده سازی درخت برای گلدهی به کودهای کامل مانند کود سه بیست آنورل که حاوی هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به یک اندازه بوده نیاز است؛ کود دهی انار باید به روش محلول پاشی صورت گیرد، همچنین در مرحله گلدهی به همه عناصر میکرو نیاز است.

گردویی شدن میوه انار:

در این مرحله میوه انار به اندازه یک گردو بوده و به رنگ سبز دیده می شود در نتیجه باید کودهای سه بیست را در ترکیب آب آبیاری درخت حل کرده و به خاک آن برسانید و نیز عناصری مانند آهن، کلسیم و بور نیز در این مرحله مورد نیاز درخت می باشد که باید در برنامه کوددهی آن لحاظ نمایید.


بهترین کود برای درخت انار


کود دهی انار در زمان درشت شدن میوه:

جهت بالا بردن ثمره درخت انار و درشت شدن میوه های آن در این مرحله استفاده از کودهای پتاس بالا توصیه می گردد و نیز می توانید از کودهای میکرو که حاوی عناصر ریزمغذی به صورت کامل هستند نیز جهت تقویت درخت استفاده کنید.

تغییر رنگ انار و برداشت آن:

در این مرحله باید از کودهای استفاده گردد که به قرمز شدن رنگ سبز میوه کمک کند و نیز آن ها را درشت نماید. در مرحله تغییر رنگ میوه انار نیز کود دهی به روش محلول پاشی بوده و باید از کودهای نیتروژن، پتاسیم و فسفر به مقدار کمتری استفاده گردد و کودهای کلسیم، بور و هیومیک اسید در اینجا مفید تر می باشند.

کود دهی درخت انار پس از برداشت محصول:

پس از آنکه برداشت محصول به پایان رسید باید درخت انار را برای برداشت بعدی آماده نماییم به این منظور استفاده از کودهای نیترات پتاسیم، عناصر ریز مغذی، جلبک ها و کودهای حیوانی توصیه می گردد.


نکاتی برای کود دهی درخت انار

•    بهترین زمان برای کود دهی درخت انار به روش چالکود اسفند ماه می باشد.

•    نباید زمانی که از روش چالکود استفاده می شود از کودهای آلی استفاده کرد، چرا که سبب پوسیدگی ریشه درخت می گردد.

•    کودهایی که در فصل پاییز و زمستان برای کود دهی درخت انار استفاده می شود باید بر پایه محافظت از آن در برابر سرما و یخبندان باشد.

کودیاب

دانستنی ها و مقالات