اوره فسفات با فرمول (H3PO4CO (NH2) 2)  ترکیبی از ازت و اسید فسفریک می باشد، این ترکیب حاوی 18 درصد نیتروژن و 44 درصد فسفر بوده و مهم ترین کود در استارت آپ برای شروع فصل رشد گیاهان محسوب می شود. به سبب اسیدی بودن کود اوره فسفات، استفاده از آن برای خاک های قلیایی بسیار مناسب است که جذب نیتروژن و فسفر را افزایش می دهد، این کود بیشتر با هدف جبران کمبود فسفر گیاهان استفاده می شود.


✓ زمان مناسب برای مصرف کود اوره فسفات در زمان استارت آپ می باشد.

✓ همچنین مصرف این کود در دوره باردهی و گلدهی موثر است.


شکل رایج کود اوره فسفات به صورت کریستالی است و به صورت کودآبیاری مصرف می شود.


فواید کود اوره فسفات برای گیاه :

✓ تقویت رشد رویشی و تقسیم سلولی گیاه

✓ توسعه سیستم ریشه ای گیاه

✓ تقویت گلدهی با کود اوره فسفات

✓ افزایش استحکام ساقه توسط اوره فسفات

✓ بهبود کیفیت محصول با افزایش جذب عناصر غذایی مورد نیاز

✓ جلوگیری از رسوب مواد معدنی

✓ افزایش مقاومت در برابر عوامل بیماری زای گیاهی (مخصوصا نماتد)

✓ افزایش دسترسی به عناصر کمیاب توسط کود اوره فسفات

کود اوره فسفات یک نوع کود با ساختار کریستالی محلول در آب است که برای کمبود فسفر در گیاهان استفاده می شود. به طور معمول انواع کودهای اوره فسفات حاوی درصد بالایی فسفات محلول (حدود 44 درصد) و مقدار کمی نیتروژن به شکل اوره (18 درصد) هستند. کود اوره فسفات یکی از مهمترین منابع فسفر و نیتروژن برای گیاهان است و به دلیل ویژگی هایی که دارد به عنوان موثرترین کود حتی در زمین های سخت کشاورزی شناخته می شود.

از آنجایی که اوره فسفات از کودهای محلول در آب است می توان آن را به راحتی توسط آبپاش استفاده کرد، اما توجه داشته باشید که آن را نمی توان همراه با کودهای نیترات کلسیم یا سولفات منیزیم استفاده کرد. کودهای اوره فسفات در مقایسه با سایر کودهای فسفر دار مزایای بیشتری دارد زیرا حاوی نیتروژن به شکل اوره و فسفر به شکل فسفات می باشد. کود اوره فسفات اسیدی در نظر گرفته می شود، زیرا PH آن 2 است و همین امر موجب دفع بهتر سایر مواد مغذی توسط گیاه شده و هم بر PH آب آبیاری را بهبود می بخشد. همچنین استفاده از این کود از مسدود شدن لوله های آبیاری جلوگیری کرده و به دلیل حل کردن بی کربنات به تمیز کردن سیستم آبیاری کمک می کند.


مزایای استفاده از کود اوره فسفات

•   کود اوره فسفات معمولا به فرم کریستال خشک بوده که مزایای زیر را به همراه دارد:

•   استفاده ایمن و حمل و نقل آسان را به همراه دارد.

•   عمر طولانی سیستم آبیاری را با کاهش رسوبات تضمین می کند.

•   با استفاده از کود اوره فسفات در سیستم آبیاری به صورت همگن توزیع کنید.

•   مقادیر PH آب و خاک، سدیم و آهک موجود در خاک را کاهش می دهد که منجر به کاهش شوری گیاه می شود.

•   بسیار محلول است و به دلیل آنکه سریع حل می شود، به حجم کم آب نیاز دارد که به طور موثر استفاده شود.

•   از کود اوره فسفات می توان برای کود دهی گیاهان آپارتمانی، گیاهان گلدار، چمن، محصولات کشاورزی و درختان میوه هم استفاده کرد.


چگونه از کود اوره فسفات استفاده کنیم؟

کود اوره فسفات به طور معمول از طریق پخش در خاک یا سیستم های آبیاری استفاده می شود که البته به نوع محصول و زمان استفاده بستگی دارد. دستورات زیر برای کود دهی یک هکتار از گیاهان مختلف می باشد:

✓   برای کود دهی گیاهان گلدار جوان می توانید از 300 گرم کود اوره فسفات و برای گلهای بالغ 200 گرم استفاده کنید.

✓   برای کود دهی مرکبات می توانید از 500 گرم کود اوره فسفات در زمان گلدهی و 800 گرم در زمان میوه دهی و 200 گرم پیش از برداشت استفاده کنید.

✓   برای کود دهی تاکستان ها با استفاده از کود اوره فسفات بهتر است 600 گرم کود در زمان باردهی، 400 گرم زمان تغییر رنگ و برای برداشت 100 گرم بکار ببرید.

✓   کود دهی گوجه فرنگی با کود اوره فسفات در بار دهی اولیه 300 گرم، در زمان برداشت 100 گرم و پس از برداشت 200 گرم می باشد.

✓   برای کود دهی بادمجان و فلفل با استفاده از کود اوره فسفات در زمان باردهی می توانید از 100 گرم کود استفاده کنید.

✓   کود دهی خربزه و هندوانه در زمان باردهی توسط 400 گرم کود اوره فسفات انجام می شود، البته اگر در گلخانه اقدام به کاشت این میوه ها کرده اید، 100 گرم کود کافیست.

✓   کود دهی نهال های میوه با کود اوره فسفات قبل از جوانه زدن، 100 گرم برای نهال های 1 تا 2 ساله و 200 گرم برای نهال های 3 تا 4 ساله انجام شود.