نیترات پتاسیم با فرمول شیمیایی K(NO3)2 حاوی 45 درصد پتاسیم و 10 درصد ازت می باشد، یعنی در این کود شیمیایی میزان پتاسیم سه برابر ازت است. کود نیترات پتاسیم از ترکیب نیترات آمونیوم و هیدروکسید پتاسیم یا از اسید نیتریک با کربنات پتاسیم تشکیل می شود و یک کود محلول در آب است.


✓ زمان مناسب برای استفاده از کود نیترات پتاسیم فصل رشد گیاهان است.

✓ ازت موجود در این کود سبب بهبود رشد رویشی و پتاسیم آن در بهبود کیفیت، افزایش مقاومت به خشکی، شوری و آفات و بیماری ها می شود.

✓ بسته به اهداف و منابع موجود، نیترات ممکن است از نیترات سدیم، اسید نیتریک یا نیترات آمونیوم باشد.


شکل رایج کود نیترات پتاسیم پودری است و روش های مصرف آن به صورت کودآبیاری و محلول پاشی می باشند.


فواید کود نیترات پتاسیم برای گیاه :

✓ افزایش مقاومت در برابر سرما

✓ بهبود جذب آب توسط ریشه و افزایش مقاومت به خشکی

✓ افزایش میزان پروتئین توسط کود نیترات پتاسیم

✓ بالا بردن محتوای نشاسته در غلات و غده ها

✓ افزایش ویتامین C و محتوای جامد محلول

✓ بهبود رنگ و طعم میوه توسط کود نیترات پتاسیم

✓ ارتقاء ضخامت پوست محصول

✓ افزایش عمر مفید محصول و جلوگیری از ریزش آن

✓ اگر کود نیترات پتاسیم در مرحله پیش از کاشت گیاه استفاده شود، به جوانه زدن بذرها نیز کمک خواهد کرد.

کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم یکی از کودهای ایده آل برای رشد سالم گیاه، محصولی با عملکرد بالا و با کیفیت است، میوه های گیاهانی که با مقادیر کافی پتاسیم تغذیه می شوند، به دلیل داشتن قند زیاد، خوشمزه تر، آبدارتر و درشت تر می شوند.

انواع مختلفی از جایگزین ها برای تامین نیتروژن و پتاسیم گیاهان در بازار وجود دارد، اما با وجود این، نیترات پتاسیم بهترین انتخاب است. این به دلیل وجود زیاد و خالص مواد پتاسیم و نیترات می باشد، بدون افزودنی های دیگر، دقیقا همان چیزی است که گیاهان شما به آن نیاز دارند، همچنین این کود شیمیایی به راحتی توسط گیاهان مصرف می شود. نیترات پتاسیم یکی از بهترین کودها برای تهیه کودهای ترکیبی و تهیه کود مایع است اما توجه داشته باشید که نباید با کودهای کلسیم مخلوط شود. کود پتاسیم نیترات به عنوان یک نمک معدنی که رطوبت را به خود جذب می کند، ممکن است قدری سفت شود، اما اگر به صورت کلوخه خیلی سفت شود و یا به رنگ زرد متمایل شود، نشان از کیفیت پایین آن می باشد.


روش مصرف کود نیترات پتاسیم

کودها باید با توجه به نسبت و زمان چرخه محصول استفاده شوند، کود نیترات پتاسیم از مرحله میانی محصول تا مرحله بلوغ مفید است. استفاده از کود نیترات پتاسیم در خاک قبل از فصل رشد یا به عنوان مکمل در طول فصل رشد انجام می شود. در بعضی مواقع از این کود به شکل محلول پاشی روی برگ ها استفاده می شود تا فرآیندهای فیزیولوژیکی را تحریک کند و کمبود مواد مغذی را از بین ببرد. محلول پاشی کود پتاسیم نیترات در طول رشد میوه مزایای زیادی دارد، زیرا مرحله رشد محصول نیاز زیادی به پتاسیم داشته و کاهش فعالیت ریشه و جذب مواد مغذی را نیز به همراه دارد. از دیگر روش های کود دهی که برای استفاده از این کود استفاده می شود، از طریق سیستم آبیاری در طول فصل رشد می باشد که باعث رشد بیشتر و بهتر گیاهان شده، مقاومت آنها در برابر بیماری ها را افزایش داده و کارایی مصرف آب را نیز افزایش می دهند.


از کود نیترات پتاسیم چه اندازه باید استفاده شود؟

می توانید کود نیترات پتاسیم را با خیال راحت برای همه گل ها و گیاهان استفاده کنید، زیرا این  محصول سدیم و کلر ندارد. کود نیترات پتاسیم از 13 درصد نیتروژن تشکیل شده و در هر 100 متر مربع خاک کشاورزی یا باغچه باید تقریباً 1 تا 1.5 کیلوگرم نیتروژن اضافه کنید، برای تامین این مقدار تقریبا 10 کیلوگرم نیترات پتاسیم در هر 100 متر مربع از زمین است یا 100 گرم در هر متر مربع. دوز توصیه شده این کود برای استفاده از طریق روش آبیاری قطره ای باید حدود 1.5 تا 2.5 گرم مخلوط با هر لیتر آب با توجه به محصول و نوع خاک باشد. هنگام مصرف کود نیترات پتاسیم به روش محلول پاشی، یک تا یکو نیم گرم از آن باید با هر لیتر آب مخلوط شود و در حدود 60 تا 70 روز پس از کاشت گیاه مصرف شود.

هنگام کود دهی، مهم است که اطمینان حاصل کنید که عدم تعادل مواد مغذی رخ نمی دهد، برای جلوگیری از این امر کود نیترات پتاسیم را به صورت یکنواخت در باغ پخش کرده و اجازه ندهید در یک نقطه متمرکز شود.