جلبک دریایی حاوی 60 نوع ویتامین، مواد معدنی، آنزیم و عناصری همچون نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منیزیم، آهن و روی می باشد. از طرفی کود جلبک دریایی دارای خواص ضد قارچی و آنتی اکسیدانی بوده و کاربرد آن در گیاهان سبب تقویت سیستم دفاعی می گردد.


✓ جلبک دریایی در اعماق مختلف دارای رنگ های متفاوت سبز، قهوه ای و قرمز می باشد. در اعماق کم جلبک های سبز، در اعماق بیشتر جلبک های قرمز و در حد واسط این اعماق جلبکهای قهوه ای وجود دارند.

✓ زمان مناسب برای استفاده از کود جلبک دریایی، زمان تکمیل رشد رویشی گیاهان (فصل بهار) می باشد.

✓ مراقب باشید بیش از حد کود جلبک دریایی استفاده نکنید، زیرا برخی از آن ها شور بوده و کود دهی بیش از حد توسط آنها سبب خشک شدن گیاه می گردد.


اشکال رایج کود جلبک دریایی پودری و مایع هستند و به صورت محلول پاشی و کودآبیاری استفاده می شوند..


فواید کود جلبک دریایی برای گیاه :

✓ جذب راحت توسط گیاه

✓ افزایش ظرفیت نگهداری آب با کود جلبک دریایی

✓ افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات، بیماری ها و سرمازدگی

✓ افزایش جذب مواد مغذی موجود در خاک و افزایش کیفیت خاک

✓ افزایش فعالیت های آنتی اکسیدانی در گیاه

✓ افزایش جوانه زنی و گلدهی توسط کود جلبک دریایی

✓ افزایش میزان فتوسنتز

جلبک دریایی برای قرن ها به عنوان یک بهبود دهنده خاک به ویژه در مناطق ساحلی استفاده می شود و امروزه اشکال جامد و مایع شده کود جلبک دریایی به صورت جداگانه و در ترکیب با کودهای آلی و غیر ارگانیک موجود است. از آنجایی که کود جلبک دریایی یک کود زیستی و کامل است هیچ خاصیت سمی نداشته و استفاده از آن برای تمام گیاهان ایمن می باشد.


کود جلبک دریایی چه هورمون هایی دارد؟

بتائین، اکسین و سیتوکینین از مهم ترین هورمون های گیاهی در جلبک دریایی می باشند. مهم ترین نقش این هورمون ها در کودهای جلبک دریایی عبارتند از:

1-   بتائین ها در کود جلبک دریایی:

بتائین های موجود در کود جلبک دریایی به جذب آب در گیاه کمک کرده و مانع از خشک شدن ریشه می شود، همچنین موجب افزایش مقاومت گیاهان در برابر کم آبی می شود.

2-   هورمون اکسین در جلبک دریایی:

اکسین های جلبک دریایی در بهبود فرآیند جوانه زنی گیاه و افزایش سرعت رشد موثر بوده و سبب افزایش کیفیت محصولات می گردد.

3-   سیتوکینین و تاثیر آن بر گیاه:

یکی دیگر از هورمون های مهم موجود در کود جلبک دریایی، سیتوکینین است. این هورمون کمک می کند مواد مغذی به قسمت های مختلف گیاه برسد و محصولات با کیفیت بیشتری تولید شوند. این هورمون تا حدود زیادی روند پیری گیاهان را به عقب می اندازد و جلوی زرد شدن برگ ها را هم می گیرد.


بهترین زمان و روش مصرف کودهای جلبک دریایی

هنگامی که گیاهان به طور فعال در حال رشد هستند (معمولاً بین فصول بهار و تابستان) می توان از کودهای جلبک دریایی یا محصولات فراوری شده جلبک دریایی مانند تونیک های گیاهی استفاده کرد. بهتر است همیشه برچسب روی محصولات را بخوانید تا بهترین روش استفاده را بدانید.

اگر به جلبک دریایی تازه دسترسی دارید، جایگزین مفیدی برای کود گاوی و گوسفندی است و نیازی به پوسیدگی قبل از استفاده ندارد؛ بهتر است این نوع کود را در زمستان یا بهار قبل از اینکه زمان خشک شدن داشته باشد به روش چالکود استفاده کنید. برای استفاده از انواع کودهای جلبک دریایی باید آنها را به حالت محلول رقیق درآورید، حدود 3 میلی لیتر کود مایع را با یک لیتر آب مخلوط کنید و هر 20 روز یکبار گیاهان خود را با آن تغذیه کنید. برای محلول پاشی برگ ها با کود جلبک دریایی، 1 میلی لیتر محلول را با 1 لیتر آب رقیق کنید و هر 10 روز یکبار روی برگ ها اسپری کنید، دقت کنید پیش از تغیه برگی ابتدا برگها را تمیز کنید.